Gürültü kirliliğini önlemeye yönelik ürünümüz Gözcü Gürültü, çevresel çalışmaları destekleyerek çevremizin temizlenmesini ve yarınlarımız için daha güzel bir dünyayı destekler. Gözcü Gürültü 3 modülden oluşmaktadır: 1. Gürültü Ölçüm Cihazları: Sahadaki gürültüyü desibel cinsinden ölçerek depolar. Ölçüm kalitesi farklı olan iki çeşit gürültü ölçüm cihazımız mevcuttur:

  • Tip 2 cihazlar 1000 ± 125 Hz aralığında ölçüm yapar. Doğruluk oranı ±3 dB’dir.
  • Tip 1 cihazlar 31.5 Hz’den 16000 Hz’e kadar 8 ana frekansta daha hassas ölçüm yapmaktadırlar. Doğruluk oranı Tip2’den daha fazla olup ±2 dB’dir. Detaylı bilgi için tıklayınız

2. Haberleşme Terminalleri: Sahadaki ölçüm cihazlarından gürültü verilerini toplayarak GPRS üzerinden bu verileri depolanmak ve raporlanmak üzere merkezi sunucuya iletir. Ayrıca gürültü verilerinin değerlendirmesini sahada gerçekleştirerek eğer tanımlanan eşik değerlerinin aşımı söz konusuysa ilgili yetkililere alarm SMS’i ve/veya e-mail’ı gönderir.

3. Merkezi Sunucu: Merkezi sunucu veribankasında depolanan gürültü verileri bir web tarayıcısı üzerinden kullanıcılar tarafından raporlanabilir. Alarmlar görüntülenebilir.

Gözcü Gürültü ile şunlar mümkündür:

  • Gürültü verileri, gürültü ölçüm istasyonlarından toplanarak, “desibel” cinsinden GPRS ve EDGE özellikli telemetri cihazlarıyla analiz edilerek merkeze aktarılır.
  •  Veriler cep telefonundan, ana serverdan ve internet ortamından takip edilebilir.
  • Belirlenen desibel limitleri aşıldığında yetkili denetçilerin ve hatta gürültüye sebep olan kişilerin cep telefonlarına doğrudan SMS gönderilerek, gürültü değerleri konusunda uyarı verilir.
  •  Raporlama araçlarıyla geçmişe yönelik gürültü verileri istatistiksel olarak değerlendirilebilir ve uygulamanın yapıldığı lokasyonlardaki başarı grafiği istenilen zaman aralıklarında takip edilebilir
  • Sistemin kurulu bulunduğu istasyonların yerleri değiştirilebilir.
  •   Sistem güneş enerjisi gibi geri dönüşebilir enerji kaynakları üzerinden çalışabilir.